Logopedická podpora českých škol v chorvatském Daruvaru

V lednu 2016:

• Oslovila nás p. zástupkyně starosty Jitka Kolářová s paní Tanjou Golubič, zástupkyně župana, abychom uskutečnily vzdělávací návštěvu za MČ Praha 15.
  • Za podpory p. ředitelky a celé MŠ jely dvě logopedky do 5 škol v Daruvaru, Končenicích a Záhřebu s programem české logopedické prevence zaměřeno na odlišnosti v HR a CZ výslovnosti.
  • Zúčastnily jsme se Setkání českých učitelů z chorvatských škol s přednáškou o české logopedii a výuce češtiny a výslovnosti pro cizince.
  • O návštěvě psal chorvatský krajanský tisk, místní Hlasatel Prahy 15, vyšel článek v odborném časopisu Řízení školy a paní místostarostka zorganizovala rozhovor v Českém rozhlase.

V srpnu 2016:

• Proběhl kurz logopedické prevence přizpůsobený pro potřeby českých škol v Chorvatsku jako sponzorská akce Služby škole, která poskytla ubytování a výukové středisko, a lektorského týmu.
  • Vyškoleno 7 pedagogů, zúčastnila se i paní Golubič.

V září 2016:

• Při Dnech Prahy 15 po dohodě s paní Kolářovou navštívila naši MŠ delegace z Daruvaru.
  • Podle jejich zájmu jsme připravily s p. ředitelkou a kolegyněmi návrh další návštěvy v Daruvaru a program podpory češtiny v chorvatských českých školách (odborné programy a logopedie).
  • Pomohli jsme zajistit odeslání vybraných pomůcek a navázali jsme osobní kontakty.

V březnu 2017:

• Paní Golubič nás a paní Kolářovou oslovila s přáním uskutečnit návštěvu s plánovaným programem.
  • Nepodařilo se vybrat vhodný termín i vzhledem k volbám v Chorvatsku a náročným změnám v systému školství u nás.
  • Termín jsme odložily na podzim 2017 po podpisu Memoranda, návštěva plánována na březen 2018.

V srpnu 2017:

• Návštěva starosty p.Wenzla a p.Strnada v Daruvaru. S sebou vezli i naše materiály.
  • Bylo podepsáno Memorandum a začleněny i naše pokračující aktivity.

Září 2017:

• Dny Prahy 15, s delegací z Daruvaru vedenou p.Válkovou upřesněn plánovaný program a domluven termín naší návštěvy nejen škol, ale i české knihovny v Daruvaru.

Říjen 2017:

• Vernisáž výstavy, setkání s p.Golubič a potvrzen s ní a p.Strnadem termín 6.-9.3.18.
  • Z aktivity p.starosty seznámení s p.Parkanovou z ČRo. V předběžně schváleném plánu je její cesta s námi a natočení reportáže pro ČRo.

Listopad 2017:

• Jednání s Výborem volnočasových aktivit a vnějších vztahů o dotaci na další akci – návštěva s pedagogickými programy v MŠ a ZŠ v Daruvaru 2018.

Březen 2018:

• Návštěva čtyř učitelek z naší MŠ v městě Daruvar. Představily jsme české odborné programy (příprava na čtení a psaní, logopedie) a dovezly jsme pomůcky pro české školy.

Dále jsme v kontaktu osobně i přes sociální sítě a spolupráci s MČ Praha 15.

Duben 2022:

• Seminář logopedická prevence v praxi v rámci programu DVPP chorvatských učitelů ZŠ převážně z Daruvaru. Organizovala Služba a školení MB ve výukovém středisku Smržovka, lektor za MŠ Ilona Hulínová.

Červenec 2022:

• Návštěva skupiny z MČ Praha 15 v Daruvaru, za MŠ Ilona Hulínová – setkání v českých ZŠ a MŠ. Příprava společného projektu Praha 15 – Daruvar – Žilina a zároveň navázání na předchozí spolupráci. Plán a příprava DVPP chorvatských učitelů ZŠ a MŠ v dubnu 2023 v Praze 15, téma mezigenerační spolupráce a návštěvy škol dle aprobace a poznávací program. Kromě naší MŠ se zapojí i ZŠ Křimická, podpora v rámci MAP III PS rovné příležitosti.

Duben 2023:

• Vzdělávací návštěva 40 pedagogů českých škol z Daruvaru v Praze 15. Hosté absolvovali prohlídku Sokolovny, ZUŠ Hostivař, praktické náslechy v ZŠ Křimická, Petrovice a Veronské nám. a v MŠ Milánská 472, Trhaňák, Bolevecká. Zajímavý byl mezigenerační hudební program dětí a seniorů v CSOP, který za naši školku připravila modrá třída. Na závěr proběhla přednáška Kritické myšlení jako inovativní metoda pro výuku v ZŠ Křimická.